Skip to main content

Zrób sobie pozwolenie na broń!

By 4 maja 201611 września, 2020Blog

Polacy nie wierzą że można szybko i łatwo uzyskać pozwolenie na broń.

Nawet osoby zainteresowane strzelectwem i uzyskaniem pozwolenia myślą że w Polsce wciąż zdobycie pozwolenia jest czymś długotrwałym, okupionym dużym wysiłkiem a rezultat niepewny „bo pozwolenie dostają tylko znajomi i przyjaciele królika”. Niektórzy myślą że uzyskanie pozwolenia kosztuje bardzo dużo, i w zasadzie nikogo na to nie stać. Inni jeszcze myślą że w zasadzie da się mieć broń, ale co z tego jeśli nie można jej użyć w obronie koniecznej. Czasami słyszy się że trzeba koniecznie zmieniać ustawę o broni bo „Polakom trzeba prawo do broni przywrócić”.

Nie dajcie sobie wmówić bzdur! Polak może mieć broń! Szybko i w umiarkowanych kosztach.

Od 2011 roku chętni dostają pozwolenie na broń w terminie około 2 miesięcy (czyli tyle ile maksymalny termin postępowania administracyjnego w urzędzie) Mamy dobre prawo, nie trzeba nowych ustaw, NIKT NIE ZABRANIA CI MIEĆ POZWOLENIA NA BROŃ. Wystarczy tylko chcieć! Formalności związane z pozwoleniem na broń są porównywalne z zarejestrowaniem pojazdu, wydaniem jakiegoś zaświadczenia w urzędzie, znacznie mniejsze niż np zdobycie prawa jazdy czy uzyskanie pozwolenia na budowę. Zajmuje to mniej więcej 2 miesiące z hakiem (99% to oczekiwanie na procedurę po stronie Policji – często wyznaczają 2 msc termin postępowania). Kosztuje najdalej 1900 zł, (składka wpisowe do NTS 200zł, podanie na policji 242 zł, badania lekarskie 300-400 zł, egzamin przed policją 1000 zł).

Dostaniesz pozwolenie na broń na 100%

Jeśli spełniasz prawne wymogi z ustawy, czyli jesteś zdrowy psychicznie, nie popełniłeś przestępstwa, i masz ważny powód do posiadania broni – np przynależność do klubu sportowego lub kolekcjonerskiego –> takiego jak Nadwiślańskie Towarzystwo Strzeleckie – otrzymasz na 100% pozwolenie na broń, od razu na kilka sztuk broni – zazwyczaj od 3 sztuk (pozwolenie sportowe) do 10 sztuk (pozwolenie kolekcjonerskie).

Jak wygląda prawo?

Pozwolenie na broń dostaje się w jakimś określonym celu. Obecnie prawo (Ustawa o Broni i Amunicji) zakłada że pozwolenie dostaje się ze względu na cel w jakim tą broń chcemy posiadać. I wyróżnia kilka celów posiadania broni – np. do ochrony osób, siebie, do szkolenia innych (jeśli ktoś jest instruktorem), do polowań, a także te najważniejsze dla nas – do celów sportowych i do celów kolekcjonerskich. Te cele są w dużym stopniu sztucznym podziałem. Ten sam popularny pistolet Glock 19 w kalibrze 9mm, czy karabinek AR15 w kalibrze .223Rem (lub inaczej 5.56×45), albo karabinek KBK AKM (nazywany popularnie i niepoprawnie zresztą Kałasznikow albo AK47), może być kupiony i używany zarówno na pozwolenie do ochrony, do szkolenia, karabinkami można polować, ta sama broń może być posiadana też jako broń „sportowa” lub „kolekcjonerska”. To sztuczny podział i dla Was nie będzie on miał znaczenia. Glock-19-G4-1536x1536-default-0

Pistolet Glock 19, wielu zaczyna swoje strzeleckie zakupy od upragnionego „glocka”. Glocki są dostepne w wielu rozmiarach i kalibrach. Kosztują od 2 do 3 tyś zł.3750_2

Karabinek KBK AKM w wersji cywilnej. Został zmodyfikowany tak że nie może strzelać seriami (ogniem samoczynnym). Jest to karabinek cywilny, samopowtarzalny – czyli za jednym naciskiem spustu strzela tylko jednym nabojem. Kaliber 7.62×39, kosztuje około 2.5 do 2,7 tyś zł._DSC0687_1600x1068_zpsa4fc61b3

Karabinek Schmeisser AR15 M45f 5,56mm x 45 /.223 Rem z dodatkowymi akcesoriami. Cywilny, nowoczesny odpowiednik popularnego amerykańskiego karabinka M16. To także karabinek samopowtarzalny. Kosztuje około 8 tyś zł.

Jak widać „cele posiadania” wymyślone przez ustawodawcę mają dla nas niewielkie znaczenie. Co więcej niezależnie od wymienionych „celów posiadania” do tej broni można kupić amunicję, można z niej na strzelnicy swobodnie strzelać, można się z nią przemieszczać, można też broń krótką swobodnie mieć przy sobie w kaburze. Gdyby przyszła taka tragiczna konieczność – każdą bronią można się bronić. Nie jest to naprawdę komfortowa sytuacja, nikt nie chce być zmuszony do użycia broni w obronie życia czy mienia, a w Polsce jest relatywnie bezpiecznie i z każdym rokiem jest coraz mniej przestępstw. Najpewniej nigdy w życiu taka sytuacja się nie przydarzy. Mimo to jeśli ktoś się zastanawia – nie trzeba mieć broni specjalnie „do celów ochrony” by się nią chronić. Podziały są jak już wspominaliśmy sztuczne. Jeśli kogoś interesuje kwestia obrony koniecznej – będziemy o tym mówić na naszych szkoleniach.

Dobrze, to jakie pozwolenie można dostać ?

Będą Cię interesować dwa rodzaje pozwoleń – albo do celów sportowych, albo do celów kolekcjonerskich. Te pozwolenia można łatwo uzyskać w ciagu 2 miesięcy. Przynależność do Nadwiślańskiego Towarzystwa Strzeleckiego, jest ważną prawną przyczyną do uzyskania pozwolenia na broń w tych kategoriach. W osobnym miejscu omówimy dokładnie wszystkie kroki, a tutaj pokrótce:

Pozwolenie do celów kolekcjonerskich:

Bardzo popularny rodzaj pozwolenia. Bron kolekcjonerska to normalna broń palna, można z niej strzelać na strzelnicy, kupować do niej amunicje. Obejmuje wszystkie przewidziane ustawą rodzaje broni cywilnej, pistolety, karabinki, strzelby. Jego zaletą jest to że pozwolenie dostaje się zazwyczaj na przyszłą kolekcję, czyli początkująca osoba składając podanie wnosi o pozwolenie na do 10 sztuk broni, i zazwyczaj dostaje właśnie możliwość zakupienia tych 10 sztuk broni. Poza tym nie musisz chodzić na zawody odnawiać licencji kolekcjonera. Minus to konieczność zdania egzaminu (koszt 1000 zł) na Policji, na którym udowodnisz że znasz przepisy i potrafisz bezpiecznie posługiwać się bronią. Chyba że pracujesz w formacjach wojskowych, służszy w Policji i innych służbach – wtedy nie musisz zdawać egzaminu. Jeśli posiadasz już Patent i Licencje PZSS (Polski Związek Strzelectwa Sportowego), też nie musisz zdawać egzaminu. Kilka prostych kroków by uzyskać pozwolenie:

  • 1. Zapisz się do NTS. Przez internet. Szybko. Wypełnij formularz. Składka i wpisowe wynoszą 100 zł (razem 200 zł).
  • 2. Naucz się przepisów i skorzystaj z naszych szkoleń przygotowujących do egzaminu. 2-3 wyjścia na strzelnicę. Koszt to około 250 zł za jedno kilkugodzinne szkolenie wliczając amunicję, broń i strzelnicę. Robimy to po kosztach a ty zdasz egzamin bez problemu!
  • 3. Złóż podanie do lokalnego WPA (Wydział Postępowań Administracyjnych Policji). Do podania (opłata 242 zł) dołącz obowiązkowe badania lekarskie na pozwolenie na broń (koszt około 300-400 zł) oraz dokumenty od NTS.

Najdalej za 2 miesiące otrzymasz pozwolenie na 10 sztuk broni!

Pozwolenie do celów sportowych:

Także popularny rodzaj pozwolenia. Wymaga on przynależności do klubu sportowego (NTS jest takim klubem) zrzeszonego w PZSS (Polski Związek Strzelectwa Sportowego), zdobycia tzw. Patentu i Licencji tej organizacji. Wymaga też regularnego uczestnictwa w zawodach (przynajmniej 3 konkurencje w ciagu roku per rodzaj broni (pistolet, karabin, broń gładkolufowa) razem 6 konkurencji aby odnawiać Licencję do roku. Pewną zaletą tego pozwolenia jest możliwość noszenia przy sobie załadowanej broni. W wypadku pozwolenia kolekcjonerskiego można ja tak samo mieć w kaburze, ale magazynek z amunicją musi być osobno. Tak jak wspominaliśmy nie ma praktycznego powodu by nosić przy sobie broń, ale wspominamy o tej różnicy. Minus to konieczność odnawiania regularnie Licencji PZSS (dodatkowe opłaty z tym związane http://www.pzss.org.pl/index.php/skladki-opaty-83 ), konieczność uczestnictwa w zawodach i tak jak w pozwoleniu kolekcjonerskim konieczność zdania egzaminu w celu otrzymania Patentu i Licencji. Egzamin zdaje się przez PZSS a nie przed Policją i kosztuje on 400 zł.

Kilka prostych kroków by uzyskać pozwolenie:

  • 1. Zapisz się do NTS. Przez internet. Szybko. Wypełnij formularz. Składka i wpisowe wynoszą 100 zł (razem 200 zł) + 100 zł za przynależność do sekcji sportowej czyli do PZSS.
  • 2. Naucz się przepisów i skorzystaj z naszych szkoleń przygotowujących do egzaminu na Patent i Licencję. To 2-3 wyjścia na strzelnicę. Koszt to około 250 zł za jedno kilkugodzinne szkolenie wliczając amunicję, broń i strzelnicę. Robimy to po kosztach a ty zdasz egzamin bez problemu!
  • 3. Gdy otrzymasz Patent i Licencję, złóż podanie do lokalnego WPA (Wydział Postępowań Administracyjnych Policji). Do podania (opłata 242 zł) dołącz obowiązkowe badania lekarskie na pozwolenie na broń (koszt około 300-400 zł) oraz dokumenty od NTS, oraz Patent i Licencję.

Ponieważ przyjęło się, że ilość sztuk broni na pozwoleniu sportowym zależy od aktywności strzelca w zawodach, a zazwyczaj początkujący strzelec sportowy ma na koncie tylko kilka startów w zawodach, takie pozwolenie dostaje się na 2-3 sztuki broni na początku.

Najważniejsza rzecz:

po prostu – przestań „myśleć o zdobyciu pozwolenia”. TRZEBA DZIAŁAĆ! To wszystko nie jest trudne ale trzeba po prostu zacząć. Zapisz się do NTS, a my zajmiemy się resztą i przeprowadzimy cię przez cały proces. Jeśli masz pytania – wyślij emaila na kontakt@towarzystwostrzeleckie.org lub zadzwoń na numer podany na stronie.

Chcesz wiedzieć więcej?

Poczytaj naszą Bazę Wiedzy i Artykuły. Są też źródła wiedzy w miediach społecznościowyc:

 

Ja sam kiedyś byłem pewien, że broń w Polsce to jest jakiś złoty Graal dopóki nie natrafiłem akurat na NTS. 2 miesiące i to przy „wydłużonym o miesiąc” postępowaniu miałem już pozytywną decyzję. Do tego byłem na jednej z kilku imprez organizowanych przez NTS, świetna atmosfera, świetni ludzie, pomocni. Ludzie którzy dołączają mogą liczyć na pomoc w porządnym przygotowaniu się do egzaminu.

Zapraszamy więc wszystkich zastanawiajacych się!

Razem do Celu! – Wasz oddany Zespół Nadwiślańskiego Towarzystwa Strzeleckiego