Skip to main content

Jak uzyskać pozwolenie do celów kolekcjonerskich

By 9 maja 201618 października, 2021instrukcje i poradniki

Jak zdobyć pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich – szczegółowy poradnik krok po kroku.

Pozwolenie “do celów kolekcjonerskich” wymaga przynależności do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim. I to wszystko. Koniec wymogów. Nie ma patentów, licencji, zawodów, terminów oczekiwania aby móc przystąpić do egzaminu na patent. NTS jest takim stowarzyszeniem a więc przynależność do Stowarzyszenia jest ważnym formalno prawnym wymogiem do uzyskania pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich. 

Plusy: 

Największą zaletą tego pozwolenia jest to, iż aby je posiadać wystarczy przynależeć do stowarzyszenia. Nie ma żadnych dodatkowych formalności, konieczności udziału w zawodach, odnawiania licencji, patentów, zaświadczeń itp.

Minusy: 

Tylko jeden. Drogi (za drogi) egzamin na Policji. W osobnym artykule omawiamy przebieg egzaminu. W praktyce w każdym województwie jest różnie prowadzony, natomiast koszt jest jeden – 1150 zł. Egzamin nie jest szczególnie trudny. Jeśli ktoś faktycznie przygotuje się z teorii (czyli nauczy przepisów prawa – ustawa o broni i amunicji, rozporządzenie) i praktyki (zasady bezpieczeństwa, podstawowa umiejętność posługiwania się bronią – to nie ma żadnego problemu ze zdaniem. NTS prowadzi kursy w tym zakresie i udostępniamy wszystkie potrzebne materiały. Więcej o szkoleniach w dziale Spotkania

 

Wszystkie kroki szczegółowo
:

KROK 1 – Członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim.

Zapisz się do NTS – szybko i wygodnie przez internet. Koszty to składka (100 zł) i wpisowe (100 zł).  Rejestracja jest przez internet. Staramy się ułatwić i przyspieszyć procedurę żebyś mógł jak najszybciej uzyskać pozwolenie i rozpocząć strzelanie ze swojej broni.

KROK 2 – Naucz się strzelać i przygotuj do egzaminu.

Naucz się przepisów i skorzystaj z naszych szkoleń przygotowujących do egzaminu przez Policją na pozwolenie kolekcjonersko/sportowe zapisy na szkolenia. Specjalnie z myślą o członkach NTS powstała również aplikacja mobilna na platformy Android oraz Windows (NTS Quiz) która ułatwi przygotowywanie się do egzaminu teoretycznego na Policji, tak więc przepisów nauczysz się ze swojego telefonu 🙂

Poniżej również znajdziesz zbiór wiedzy w tym pytania na egzamin. Mając nasze materiały możesz i powinieneś nauczyć się całości przepisów zdalnie. Jednak zasad bezpiecznego i prawidłowego posługiwania się bronią nie nauczysz się wirtualnie. W tym celu należy spędzić na strzelnicy kilka godzin z instruktorem. Jeśli nie możesz skorzystać z naszych szkoleń, popytaj na najbliższej strzelnicy i po prostu poproś o przeszkolenie z zasad bezpiecznego posługiwania się bronią krótką i długą.

KROK 3 – Egzamin przed Policją

  • Sprawdzenie umiejętności prawidłowego posługiwania się bronią (rozkładania i składania broni, ładowania i rozładowywania oraz zabezpieczania i odbezpieczania, a także postępowania w przypadku jej niesprawności).
  • 
Sprawdzian strzelecki
  • Sprawdzian, Test teoretyczny.

Najważniejszy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo. W drugiej kolejności liczy się celność i skupienie (przy strzelaniu do tarczy). Koszt przystąpienia do egzaminu wynosi 1150 zł.
 Więcej o przebiegu egzaminu będziecie mogli dowiedzieć się tutaj.

 

KROK 4 – Skompletowanie dokumentów (patent i licencja / zaświadczenie z NTS / badania lekarskie)

a) Zaświadczenie o przynależności do stowarzyszenia: otrzymasz zaświadczenie z NTS o przynależności do stowarzyszenia oraz poświadczony za zgodność statut stowarzyszenia. 
Zaświadczenie o członkostwie jest jedną z rzeczy wymienionych w ustawie o broni i amunicji, które wyczerpują „ważne przyczyny posiadania broni”.

b) Zaświadczenie od lekarza i psychologa: idź do lekarza psychologa. Można swobodnie w internecie wyszukać „badania na pozwolenie na broń” w Twoim mieście. Badania kosztują około 350-500 zł.  Uzyskane dokumenty o przejściu badań lekarskich ważne są tylko 3 miesiące, dlatego nie można tego terminu przeciągnąć i trzeba złożyć podanie o pozwolenie w czasie gdy są ważne. Jeśli nie złożyliśmy wniosku w tym czasie to tracą ważność i należy je powtórzyć. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj

 

KROK 5 – Napisz wniosek o wydanie pozwolenia na broń.

Osoby ubiegające się o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich muszą przedstawić ważną przyczynę posiadania broni. Za taką ustawa o broni i amunicji wskazuje: udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim. Trzeba to jednak opisać we wniosku, bo to my musimy wykazać istnienie uzasadnionych okoliczności przemawiających za przyznaniem pozwolenia na broń. Jeżeli spełniamy powyższe kryteria i opisaliśmy je we wniosku i jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań do wydania nam pozwolenia na broń.
 Organ wydający decyzję niekiedy może ograniczyć ilość jednostek broni, na jakie wydaje pozwoleni, dlatego należy dokładnie uargumentować każdą sztukę wnioskowanej broni. Tak przygotowany dokument wyślij (lub zanieś osobiście) do swojego WPA.
 Decyzja zostanie wydana w ciągu 1-2 miesięcy. Warto do wniosku o pozwolenie dopisać prośbę o dopuszczenie do broni „na świadectwo”. Kosztuje 10zł, a możemy wtedy przemieszczać się z bronią pożyczoną od dowolnego klubu lub stowarzyszenia.

Wymagane dokumenty:


1. Wniosek na wydanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich- PRZYKŁADOWY WZÓR WNIOSKU

2. Oryginał zaświadczenia o przynależności do NTS i oryginał poświadczonego za zgodność statutu NTS

3. Oryginał zaświadczenia lekarskiego lub poświadczona za zgodność kopia

4. Oryginał zaświadczenia psychologicznego lub poświadczona za zgodność kopia

5. Oryginał potwierdzenia wniesienia opłaty skarbowej 242 zł na konto Urzędu Miasta.

6. Dwa zdjęcia w formacie 3cm x 4cm.

 

KROK 6 – Czekaj spokojnie do 2 msc.

Po złożeniu wniosku o pozwolenie na broń, otrzymasz najpierw powiadomienie o rozpoczęciu procedury administracyjnej i wyznaczeniu terminu rozstrzygnięcia. Często od razu „ze względu na skomplikowany charakter sprawy” (taki wybieg by nie musili się spieszyć) wyznaczane są od razu 2 msc. Do tych dni warto doliczyć też czas kilku dni na przesyłki pocztowe. Poczta działa różnie, ale pocztę z sądu i Policji zazwyczaj dostarcza bez problemu. WPA zleca twojemu dzielnicowemu robotę – musi on zrobić wywiad i wystawić Ci opinię. Więc zadzwoni do Ciebie z prośbą o możliwość odwiedzin.

 

Ważne linki i materiały:

*Zgodnie z ustawą o broni posiadacz pozwolenia kolekcjonerskiego ma również prawo posiadać broń samoczynną, wymienioną w ustawie jako broń do celów ochrony i mienia – czyli pistoletów maszynowych o kalibrze od 6 mm do 12 mm, oraz karabinków samoczynnych o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm. Niestety Policja wprost nie respektuje Ustawy, próbując we wszelki sposób nie wydać pozwolenia, jeśli ktoś wnosił o broń samoczynną. Aby takie pozwolenie uzyskać trzeba przejść cała ścieżkę odwoławczą ( decyzja – skarga do KGP, decyzja kgp, skarga do WSA, często błędny wyrok, skarga do NSA i tam wygrana)